در اصل ، شما می توانید بلندگوهای با صدایی عالی را با قیمت پایین داشته باشید. به علاوه اگر از کارهای چوبی و برخی از لوازم الکترونیکی لذت می برید ، می تواند سرگرمی لذت بخشی برای شما باشد. قاعدتا، شما احتمالاً به کیفیت بلندگوهای ۱۰،۰۰۰ دلاری دست نخواهید یافت مگر اینکه تجهیزات اندازه گیری خوبی داشته باشید و انگیزه انجام چندین تلاش برای دستیابی به طراحی خود را داشته باشید ، اما با چند صد دلار می توانید بلندگوهایی بسازید که بسیار بهتر از هر چیزی که می توانید با آن قیمت بخرید باشند.

بروزرسانی: کیفیت بلندگوهای ارزان تر طی چند سال گذشته بهبود یافته است ، اما به منظور صرفه جویی در هزینه بر روی بلندگو های کوچک تر متمرکز شوید، هزینه یک ووفر بزرگ ، هزینه چوب اضافی برای ساختن جعبه برای نگه داشتن درایور بزرگتر و هزینه حمل اسپیکر سنگین تر و دیگر هزینه های اضافه اکثر تولید کنندگان بلندگو (هر دو، حرفه ای و تجاری) را بر آن داشته تا به سیستمهایی با درایورهای ۶/۵ اینچ یا کوچکتر متوسل شوند و برای رسیدن به بیس مناسب به یک ساب ووفر برای باسها تکیه کنند. 

مشکلی در استفاده از ساب ووفر برای بیس وجود دارد؟ 

خود ساب ووفرها مشکلی ندارند. فرضی که بسیاری از افراد تصور می کنند این است که یک ساب ووفر را می توان در هر جای اتاق قرار داد زیرا ساب ووفر ها نیازی به جتیگیری خاصی ندارد و صدای بیس مورد نطر را در هر صورت تولید میکنن حتی اگر رو به دیوار و پشت میز باشند! صدای بم تولید شده توسط ساب به دور از بلندگو هدایت می شوند، امواج تولید شده بارها به دیوار ها برخورد میکنند و را منعکس می شوند ، به طوری که نمی توان تشخیص داد که از چه جهت صدا می آید. بنابراین در بلندگوهای اصلی شما نیازی به ووفرهای گران قیمت ندارید. از آنجا که ساب ووفرها معمولاً اکتیو هستد، دیگر به بلندگوهای اصلی خود به یک آمپلیفایر قدرتمند احتیاج ندارید. 

مشکل این است که ساب ووفرها فقط برای فرکانسهای باس بسیار کم (شاید ۸۰ یا ۱۰۰ هرتز) و پایین تر همه کاره هستند. درایور بسیار خوب ۶/۵ اینچی بسیار خوبی لازم است تا یک پاسخ فرکانسی  مناسب در ۸۰ هرتز داشته باشیم. بدون آن ، شما در پاسخ فرکانسی سیستم بین بلندگوهای اصلی و ساب ووفر خود شکاف خواهید داشت و یا اینکه ساب نیاز به تولید فرکانس های بالاتر دارید که عملا ناممکن است.

بنابراین مشکل بزرگ در ساخت بلندگوهای شخصی شما چیست؟ 

جعبه ای بسازید ، دو سوراخ را برش دهید ، بلندگو ها را نصب کنید و آنها را به هم وصل کنید. خوب ، تقریباً ساده است ، اما بسیار پیچیده است! با انجام این کار می توانید یک سیستم صوتی خوب درست کنید و این کار در کمتر از یک روز انجام می شود. برای انجام درست این کار، باید مدتی را با انتخاب بلندگو بگذرانید، بلندگوهایی را پیدا کنید که با هم خوب و هماهنگ کار کنند. جعبه باید به اندازه مشخص و احتمالاً با چند قسمت جداگانه ساخته شود. جعبه را باید طوری ساخت که وقتی بیس کوبید، تنها چیزی که در اتاق نلرزد، جعبه بلندگو باشد. یک کراس اوور به خوبی طراحی شده نیز لازم است تا هر بلندگو بتواند بهینه عمل کند. 

آیا باید یک سیستم بلندگو ۳ راهه باشد؟ 

یک سیستم دو راهه، دارای یک توییتر و یک بلندگو میدرنج دارید. یک سیستم ۲ راهه بیس بسیار عمیقی تولید نخواهد کرد ، اگرچه یک میدرنج خوب می تواند باس بیشتری را از آنچه انتظار دارید فراهم کند. یک سیستم ۳ راهه (یا بیشتر) یک ووفر را برای پاسخگویی کامل به بیس به میدرنج اضافه می کند(توییتر+میدرنج+ووفر). قبل از ساخت، در جریان باشید که بسیاری از سیستمهای دو راهه(توییتر+میدرنج) خوب در بازار وجود دارد که می توانید با قیمت تقریبی ۲۰۰ دلار در هر جفت به دست بیاورید ، و دشوار است که با این قیمت و کیفیت خودتان این کار را انجام دهید. 

شما واقعاً هنگام ساختن سیستم بلندگو ۳ راهه ، پس انداز می کنید. یک سیستم خوب با ووفر به دلیل میزان چوب مصرفی و اتصالات مورد نیاز ، هزینه حمل و نقل حداقل و غیره ۴۰۰ دلار هزینه خواهد داشت، از طرف دیگر برای تهیه برخی بلندگوهای رده بالا باید برابر صدها بلندگو هزینه کنید، بوک شلف هایی در بازار وجود دارد که قیمتی برابر ۱۰۰۰۰ دلار دارند، اگر شما یک سازنده با تجربه هستید و دارای تجهیزات تست صحیح و با استفاده از اجزای سطح بالا هستید ، ممکن است یک سیستم دو طرفه برای شما مناسب باشد. 

جعبه و کراس اور را بسازید یا بخرید؟

من جعبه ها و کراس اورهای پیش ساخته را دیده ام که می توانند ساختن یک سیستم دو طرفه را بسیار آسان کنند. جعبه ها از تخته سه لا ساخته شده بودند ، به هم چسبیده بودند و آماده تکمیل بودند. گاهی اوقات ، نوپان برای سیستم بلندگو که فاقد ووفر قدرتمند است ، قابل قبول است. این جعبه های بلندگو حدود ۴۰ دلار قیمت دارند. یک کراس اوور ارزان آماده استفاده می تواند حدود ۳۰ دلار باشد. با هزینه ۵۰ دلار به علاوه هزینه درایورها ، شما می توانید از یک سیستم ۲ راهه ارزان برخوردار باشید. این می تواند راه حلی باشد اگر به دنبال ساخت یک اسپیکر ساده ارزان قیمت بودید ، اما پس چرا اصلاً به دنبال ساختن آن هستید؟ مشکل این است که جعبه و کراس اور به طور خاص برای بلندگوهای شما طراحی نشده اند. اندازه جعبه و کراس پوینت در کراس اور باید مطابق با آنچه که درایورها برای آن طراحی شده اند باشد. تلاش برای استفاده از قطعات آماده فروش مانند این باعث خواهد شد که بلندگو صدایی افتضاح داشته باشد. با وجود محصولات ارزان قیمت چینی دیگر ساخت بلندگو های رده پایین منطقی نیست. چند جعبه تک بلندگو یا یک جعبه بزرگ چند بلندگو؟

بسیاری از افرادی که پروژه های بلندگو خود را انجام می دهند ووفر را از بقیه سیستم جدا می کنند و آن را در جعبه مخصوص خود قرار می دهند. اغلب تولید کنندگان، از یک آمپلیفایر جداگانه برای ووفرها و یک آمپلیفایر جداگانه برای بقیه یونیت ها استفاده میکنند و دو سیستم را بصورت جداگانه تقویت می کنند. این امر ساخت کراس اوور را بسیار آسان کرده و کنترل بیشتری بر بیس ها می دهد. میدرنج و توییتر باید تقریباً همتراز شنونده باشد (هنگام نشستن) به گونه ای که صدا از بالا یا پایین به گوش نرسد. می توانستید جعبه ای بسازید که قدش ۱ متر باشد، اما بیش از آن فقط به معنای کار و چوب بیشتر است، اما توجه کنید که از چهارچوب ذهنی خود خارج نشوید این بلندگوی رویایی شماست. ساخت یک جعبه ساب ووفر بزرگ با یک بلندگو با اندازه بوک شلف جداگانه بسیار ارزانتر و ساده تر است. گزینه دیگری که در بین تولید کنندگان بسیار محبوب است ساخت یک جعبه منفرد و نازک و عمیق با یک ووفر جانبی است ، همانطور که در عکس بالا آمده است. قسمت جلوی جعبه فقط به اندازه کافی بزرگ است تا میدرنج و توییتر نصب شود و جعبه آن به اندازه کافی عمیق است که بتواند ووفر را در کنار آن قرار دهد. حجم لازم برای ووفر از ارتفاع جعبه حاصل می شود که به قدری بلند است که اجازه می دهد تا میدرنج توییتر در سطح گوش قرار بگیرند. از آنجا که جعبه آن نازک است ، هیچ فضای هدر رفته (یا چوب) در جعبه وجود ندارد معدودی از شرکتهایی هستند که اسپیکرها را اینگونه طراحی می کنند بهترین شکل برای جعبه چیست؟ 

بازتاب داخلی در جعبه همراه با لرزش جعبه خود می تواند باعث ایجاد تداخل در پاسخ فرکانس سیستم شود. شکل های مختلف جعبه ها صدای متفاوتی دارند، کاملترین مکعب ها بدترین و جعبه های تخم مرغی بهترین هستند. اگرچه کره ها دارای مزایایی هستند ، اما ایجاد جعبه اسپیکر کروی بیسار مشکل تر از یک جعبه مستطیل معمولی است. یک نمونه خوب از بلندگوهای کروی در بالا  سمت چپ است که از فولاد نورد و یا برنج ساخته شده است. طراحی حتی بهتر، ترکیب کره و لوله توسط B&W است که در سمت راست نشان داده شده است. این طرح مزایای طراحی کروی را حفظ کرده، اما همزمان یک لوله متلاطم را در قسمت پشت به آن اضافه می کند تا کلیه طنین داخلی را از بین ببرد.

یک اسپیکر کروی چیزی نیست که احتمالاً خودتان آنرا بسازید. قاعده کلی دور ماندن از مکعب های کامل است از جعبه مستطیل با لبه های باریک در قسمت جلو استفاده کنید. لبه های تیز در قسمت جلوی جعبه بلندگو باعث ایجاد اعوجاج می شود ، بنابراین گرد کردن لبه ها می تواند دنیایی تغییر ایجاد کند. 

چرا محفظه های مجزا برای هر بلندگو؟ 

میدرنج و ووفر هر دو به محفظه های جداگانه خود در جعبه احتیاج دارند. میدرنج و ووفر هر دو به گونه ای طراحی شده اند که در محفظه ای با اندازه خاص کار کنند. اگر هر دو آنها مانند یک سیستم بلندگو ارزان قیمت ، در یک محفظه قرار بگیرند ، اندازه محفظه برای میدرنج خیلی بزرگ خواهد بود و عملکرد آن از بین می رود. همچنین ، امواج صوتی از ووفر می توانند بر میدرنج غلبه کرده و آن را تحریف کنند. توییترها معمولا به صورت بسته و ایزوله ساخته میشوند و نیازی به محفظه خود ندارند.جعبه با پورت یا بدون پورت هوا؟

هر بلندگو متفاوت است ، بنابراین این یک سوال بله یا خیر نیست. مزیت جعبه با پورت هوا این است که می تواند صدای بلندتری را تولید کند (در حدود 3db) ، اما بسته به نحوه تنظیم پورت جعبه ، این افزایش در db فقط در فرکانس های خاصی خواهد بود. اگر در فرکانس مناسب تنظیم شده باشد، این میزان ضربان در سطح صدا می تواند خنثی کردن حالت طبیعی ووفر را در انتهای پایین منحنی خنثی کند و در واقع به ایجاد یک منحنی پاسخ فرکانسی صاف تر کمک کند. یک جعبه بدون پورت استاندارد ، قابلیت کنترل بلندگو را بهبود می بخشد، بیس نرم تری ایجاد می کند و اصولاً محکم تر به نظر می رسند از طرف دیگر جعبه های بدون پورت شده باعث می شوند احتمال بیشتری برای خطا در طراحی ایجاد شود. 

در پایان ، خود بلندگو مشخص می کند که آیا با جعبه بدون پورت بهتر کار میکند یا با پورت هوا. اگر EBP بلندگو کمتر از 50 باشد بدون پورت بهتر است. اگر EBP بیش از 100 باشد ، محفظه پورت شده بهتر است. بین 50 و 100 هر دو کار خواهند کرد.  EPB را می توان با این فرمول EPB = Fs / Qes محاسبه کرد. این شماره ها توسط سازنده بلندگو ارائه می شود. 

به چه تجهیزات آزمایشگاهی نیاز دارم؟

برای ساخت اسپیکر به لحاظ فنی نیازی به تجهیزات تست ندارید. تجهیزات تست معمولی شامل یک میکروفون به علاوه نرم افزار رایانه ای برای پاسخ به پاسخ سیستم بلندگو شما هستند. اصولاً ، نرم افزار زنگ هایی در 20-20K هرتز تولید می کند ، پاسخ واقعی بلندگو را در آن فرکانس ها ضبط می کند ، و سپس داده ها را به کاربر ارائه می دهد. میکروفون کالیبره شده بیش از 100 دلار قیمت دارد اما می توانید میکروفون مورد نظر خود را برای آزمایش بلندگو فقط با دو دلار بسازید. برخی از پروژه های نرم افزار منبع باز آزاد برای اندازه گیری پاسخ بلندگو وجود دارد ، اما به اندازه نرم افزار حرفه ای مناسب نیستند. 

مشخصات سازنده درایورها فقط می تواند در تعیین حجم جعبه بلندگو و طراحی  سیستم کراس اور شما بسیار کمک کند. برای متخصصان ، این مقادیر نقطه شروع طراحی اسپیکر هستند. هر سیستم متفاوت است و حتی تغییرات کوچک در شکل جعبه (حتی اگر حجم آن یکسان باشدبر کل سیستم تأثیر چشمگیری می گذارد. آزمایش این امکان را به شما می دهد که طراحی را به دست آورید تا به یک منحنی پاسخ فرکانسی بهتر و مسطح تر برسید. بدون دسترسی به آزمایشگاهی که پر از اجزای مختلف کراس اور باشد که امکان جابجایی قطعات و تست را داشته باشید، توانایی شما برای رسیدن به بهترین صدا بسیار محدود خواهد شد. شما می توانید بدون داشتن آزمایشگاه  تغییراتی ساده بدهید، قطعات را جابجا کنید و به صدا گوش کنید، آیا بهتر شد؟ 

چه کاری می توانم انجام دهم که یک بلندگو را بدون تجهیزات تست گران قیمت ارتقا دهم؟

برخی تغییرات ساده که می توانید ایجاد کنید عبارتند از: 

- معکوس کردن قطبیت بلندگوها برخی از مشکلات با برعکس کردن سیگنال به یکی از بلندگوها قابل حل هستند

- اضافه کردن یا حذف کردن لایه آکوستیک (پشم شیشه، اسفنج و غیره)

- تغییر حجم جعبه در سیستم های ارزان قدیمی (دهه ها قبل)، بعضی اوقات قرار دادن آجر در بلندگو باعث می شد صدای آن بهتر شود. آجر به طور موثر می تواند حجم جعبه را کاهش دهد. امروز می توانید با اضافه کردن چوب به بلندگو آزمایش کنید تا ببینید آیا بهتر به نظر می رسد یا خیر. اگر این کار را کرد ، آن چوب را به صورت نصب دائمی به بلندگو اضافه کنید. هیچ دلیلی برای شروع مجدد و تغییر سایز جعبه خود برای کاهش حجم یک محفظه وجود ندارد.

- تغییر طول پورت از لحاظ فنی اگر پورت های گران قیمت خریداری کرده اید ، فقط می توانید آنها را کوتاه تر کنید. اگر این تغییر باعث می شود صدای آنها بدتر شود ، دیگر نمیتوان به طول آن اضافه کرد، از پورت های پلاستیکی ارزان استفاده کنید تا بتوانید در صورت نیاز آنها را جایگزین کنید.